Stomatologia zachowawcza
zapraszamy do naszego gabinetu
Rolą stomatologii zachowawczej jest dbałość o zdrowy stan zębów oraz ich estetyczny wygląd. To właśnie do lekarza tej specjalizacji udajmy się na wizyty kontrolne, podczas których wykonywane jest leczenie próchnicy oraz zabiegi oczyszczające i ochraniające zęby przed jej rozwojem.
Stomatologia zachowawcza, często nazywana stomatologią ogólną, polega na kontroli stanu zębów, profilaktyce oraz leczeniu ubytków próchnicowych. Jeśli chcemy na długo cieszyć się zdrowym i estetycznym uzębieniem, powinniśmy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej oraz o wizytach kontrolnych u lekarza specjalisty – najlepiej dwa razy w roku. Zdarza się, że następnie jesteśmy kierowani na dalsze leczenie do stomatologów innej specjalizacji.
Co to jest leczenie zachowawcze?
Stomatologia zachowawcza pozwala zawczasu rozpoznać najmniejsze zmiany próchnicze, a dzięki temu uniknąć skomplikowanego i drogiego leczenia. Im szybciej ubytek jest wykryty, tym leczenie jest prostsze i szybsze. Stomatolog tej specjalizacji dostrzega zmiany, których pacjenci nie są w stanie sami zauważyć.
Podczas leczenia zachowawczego wykonywane są zabiegi profilaktyczne, których celem jest skuteczne zabezpieczenie zębów przed rozwojem bakterii powodujących próchnicę. Do najczęstszych działań w tym zakresie należą:
- badania kontrolne jamy ustnej i zębów;
- leczenie problemów powodujących krwawienie dziąseł i nadwrażliwość zębów;
- polerowanie;
- lakierowanie;
- lapisowanie zębów mlecznych u dzieci.
Ponadto stomatologia zachowawcza zajmuje się również leczeniem powstałych na skutek próchnicy ubytków zębowych. W tym celu lekarz przeprowadza następujące zabiegi:
- oczyszczanie i remineralizacja (nałożenie fluoru);
- leczenie próchnicy zębów;
- wypełnianie powstałych ubytków zębowych;
- leczenie stanów pourazowych zębów stałych;
- leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne;
- odbudowa korony zębowej.
Próchnicę wywołują bakterie nagromadzone na płytce nazębnej. Po pewnym czasie prowadzą one do demineralizacji i rozkładu twardych tkanek zęba. Jeśli zostaną wykryte w początkowej fazie, jako niewielkie plamki, wystarczający okaże się zabieg oczyszczenia zęba z osadu i kamienia nazębnego oraz nałożenie preparatu z fluorem, który zapobiega rozwojowi choroby.
Głęboki etap zmian próchniczych wiąże się z zapaleniem miazgi zęba. Wymaga to dużo bardziej skomplikowanego i kosztownego leczenia. Ząb może być uratowany dzięki leczeniu kanałowemu. Niekiedy jednak zmiany są tak duże, że jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Stosuje się ją w ostateczności, stomatolog robi wszystko, aby zachować naturalne uzębienie pacjenta.
W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie wyżej opisane rodzaje zabiegów. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Zabiegi są bezbolesne, gdyż przeprowadzamy je w znieczuleniu miejscowym.
Formularz zgłoszeniowy
komfort i bezpieczeństwo